Šéf parlamentu P. Paška prenechá dnes kreslo ľuďom

01.09.2013 Bratislava

Bratislava 1. septembra (TASR) - Predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) dnes prenechá svoje kreslo v rokovacej sále ľuďom, ktorí prišli na Deň otvorených dverí Národnej rady SR. Vlastnú kanceláriu im neukáže. "Musel by som veľmi dlho upratovať," zažartoval Paška, podľa ktorého je dobré, že parlament každoročne otvára svoje brány verejnosti.

"Keď sa stretávam s ľuďmi, tak stále mám pocit, akoby nazerali na svojich reprezentantov a na inštitúcie ako na nejaké tabu. Akoby to bolo opradené nejakým rámcom, ktorý je pre ľudí neprístupný. A každé takéto podujatie má ľudský rozmer. Ľudia prídu, môžu to tu ohmatať, pozrieť, pýtať sa," uviedol pre TASR Paška. Pokiaľ ide o otázky ľudí, sú rôznorodé.

"Starších väčšinou trápia dôchodky, mladí sa pýtajú podľa toho, aký majú záujem. Od technických vecí, ako to funguje, po veci, ktoré sa týkajú mesta kraja, z ktorého prišli," priblížil Paška s tým, že treba byť v strehu a pripravený na každú otázku.

V parlamente sa ľudia schádzajú od 9. hodiny. Prvú skupinu po parlamente previedol Paška ako jeho šéf. Svoj program si pre návštevníkov pripravili aj poslanecké kluby. Ľudia sa tak môžu porozprávať s členmi ktorejkoľvek strany, ktorá má svoje zastúpenie v parlamente.

U liberálnej SaS sa môžu ľudia porozprávať napríklad o slobode. "Hovoríme hlavne o slobode, pretože máme dojem, že v posledných rokoch opäť začína slobody v našom živote ubúdať. Štát sa rozťahuje a niektoré funkcie nie sú plnené a myslíme si, že je treba o tom hovoriť," povedal pre TASR poslanec Martin Poliačik. Jozef Mikuš (SDKÚ-DS) je milo prekvapený účasťou aj povzbudzujúcimi slovami ľudí, ktorí si podľa neho žiadajú alternatívu voči súčasnej vláde. "Ľudí čoraz viac trápi situácia na Slovensku," uviedol.

Poslanci OĽaNO sú v zásterách

Poslanci OĽaNO oslovujú ľudí v zásterách, v ktorých im ponúkajú lekvárový či cibuľový chlieb. "Najviac ide cibuľový," povedal Matovič. Pre takúto ponuku sa obyčajní rozhodli podľa neho preto, lebo aj takto chcú politiku poľudštiť. Branislav Škripek doplnil, že poslanci OĽaNO sa snažia s ľuďmi čo najviac rozprávať. Často sa podľa neho stretávajú s negatívnym postojom k poslancom. "Hovoria, že všetci sú zlí a treba to tu vyhodiť do vzduchu. Snažím sa im vysvetliť, že to nikam nepovedie," opísal pre TASR Škripek.

Niektorí návštevníci neskrývali svoje rozhorčenie. Pri poslaneckých kluboch chvíľu kričali "gorily do basy", potom prestali. Svoje si povedal aj starší pán v rokovacej sále, ktorý poslancov nazýval zlodejmi, obviňoval ich z korupcie. Ďalšieho staršieho pána trápi nevymožiteľnosť práva a to, že nemá kde nahlásiť korupciu. Obáva sa, že by sa mu to vypomstilo.

Prišli starší aj mladí

Do snemovne prišli starší i mladší. Marek a Kristínka si prišli pozrieť všetko. "Chceli sme vyskúšať, aké to tu je," zhodli sa. Zároveň priznali, že keď budú veľkí, chceli by byť poslancami. "Páči si nám to," povedali. Mária zo Zlatých Moraviec si vyskúšala poslanecké kreslá a prišla na DOD najmä preto, že chcela vidieť, ako parlament vyzerá. "Aké je to veľké, či je to také ako na televíznej obrazovke," poznamenala. S tým, čo videla, je spkojná. "Je to asi také, ako som si predstavovala,"podotkla.

V rokovacej sále si návštevníci mohli pozrieť aj drôtené srdce, ktoré vytvorili ľudia z celého Slovenska. Chceli ním poslancov obmäkčiť, aby boli ľudskejší. Srdce bude súčasťou stálej expozície, ktorú otvoria na Bratislavskom hrade. Predseda parlamentu Paška pozval ľudí aj na prehliadku katakomb. "Je to jedna z najstarších častí základov Bratislavského hradu. Je dobré vidieť, ako sa vyvíjala história hradu a ako sa od pôvodných opevnení prechádzalo do civilnejšieho usporiadania stavby," uzavrel.

Na DOD zavítali aj kandidáti na šéfa BSK

Deň otvorených dverí (DOD) v Národnej rade SR nie je len o ľuďoch, ktorí sa chcú stretnúť so svojimi poslancami a skúsiť si ich kreslá. Niektorí kandidáti na predsedov samosprávnych krajov ho využívajú na svoju prezentáciu. A to nielen Pavol Frešo (SDKÚ-DS) a Daniel Krajcer (NOVA), ktorí sú aj poslancami Národnej rady SR, a teda ich účasť na dnešnom DOD nie je prekvapujúca. Odprezentovať sa prišla aj europoslankyňa Monika Flašíková Beňová (Smer-SD). Ani jeden z kandidátov si nemyslí, že robí niečo zlé.

"Je to v poriadku, keďže som vedela, že dvaja kandidáti budú ako poslanci Národnej rady v priestoroch parlamentu kampaň robiť. Neviem, prečo by som mala byť v tomto nejako hendikepovaná," povedala pre TASR Flašíková Beňová. Že je europoslankyňa a nie členka NRSR podľa nej neznamená, že dnes na DOD prísť nemohla.

"Je mi trochu ľúto, že sa u nás stále odlišuje Národná rada a Európsky parlament (EP), keďže na budúci rok bude desať rokov, čo sme členský štát EÚ," uviedla. Podľa nej by dnes mali byť v NRSR aj iní slovenskí europoslanci. "Tie veci, ktoré dávam ľuďom, sa týkajú mojich aktivít v EP a informácií o EÚ. Ale nehanbím sa ani za to, že keď sa ma niekto spýta, či kandidujem a prečo, tak to ľuďom poviem," doplnila.

"Každý rok sem chodím. Je zodpovednosťou politika mať kontakt zoči-voči s ľuďmi. Považujem to za prirodzené a samozrejmé," odpovedal na otázku, či je v poriadku robiť si kampaň na DOD, šéf SDKÚ-DS Pavol Frešo. Daniel Krajcer upozornil, že ešte oficiálne kandidát nie je. "Budem, samozrejme, kandidovať, ale ako ste si všimli, ľudia prichádzajú za mnou, nie ja za nimi. Vychádzam im v ústrety a pokiaľ majú otázky, snažím sa im odpovedať," reagoval Krajcer.
 

Vyberte región